A SIMPLE KEY FOR BADANIE OCT OKA UNVEILED

A Simple Key For badanie oct oka Unveiled

A Simple Key For badanie oct oka Unveiled

Blog Article

Przebieg badania nie różni się od typowego badania okulistycznego. Co do zasady badanie nie jest inwazyjne. Zdarza się, że w celu lepszego uwidocznienia dna oka pacjent otrzymuje specjalne krople rozszerzające źrenicę. Pacjent opiera twarz na urządzeniu i proszony jest o patrzenie w kierunku wyświetlanego znacznika. Specjalista wykonujący badanie ocenia jego jakość i zapisuje je na twardym dysku komputera. Badanie trwa kilkanaście sekund. Dzięki upowszechnianiu się tego badania, można je obecnie wykonywać w coraz niższej cenie.

Czy istnieją jednak jakieś zalecenia przed poddaniem się badaniu? Jak przygotować się do OCT oka? Tomografia ta nie wymaga od pacjenta właściwie żadnych przygotowań.

Badanie OCT plamki żółtej to badanie, które pozwala nam ocenić plamkę żółtą, czyli część siatkówki, która jest odpowiedzialna za wysoką ostrość wzroku oraz widzenie barw. Badanie OCT plamki żółtej jest zalecane przez okulistów w sytuacji, kiedy w badaniu get more info w standardowym badaniu okulistycznym zauważą nieprawidłowości w plamce żółtej.

Odczyt wyników OCT jest zadaniem trudnym, ponieważ ma on postać barwnych wydruków, które lekarz porównuje z wynikami wzorcowymi. Aby dokonać porównania we właściwy sposób, potrzebna jest fachowa wiedza i doświadczenie.

Wymaga nowoczesnej aparatury, jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne, także dla dzieci i kobiet w ciąży.

Z tego powodu warto na OCT oczu udać się z kimś, ponieważ w niektórych przypadkach czynności takie jak prowadzenie samochodu mogą być utrudnione nawet do kilku godzin od podania kropli.

Tomografia oka jest obrazowaniem nieinwazyjnym, wykorzystywanym przede wszystkim w diagnostyce chorób siatkówki, głównie tzw. plamki, zlokalizowanej nieopodal dna oka. To nowoczesna metoda, w której dzięki specjalistycznej aparaturze wykonywany jest skan konkretnego obszaru.

Specjalista, zlecając wykonanie badania, powinien skierować pacjenta do placówki, w które istnieje możliwość przeprowadzenia go w ramach refundacji. 

Zwykle badanie trwa kilka minut. To jedna z najnowocześniejszych metod diagnostycznych, która dostarcza obraz struktur oka wysokiej rozdzielczości.

Nazywana również tomografią oka, a ujmując bardziej precyzyjnie -  tomografią dna oka, jest badaniem niezbędnym w diagnostyce chorób siatkówki, zwłaszcza części dna oka i jego tak zwanej plamki. 

OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka jest nowoczesnym badaniem, pozwalającym precyzyjnie i dokładnie ocenić narząd wzroku.

Oprócz tych chorób, OCT jest również wykorzystywany w diagnostyce i monitorowaniu articleępów w leczeniu centralnej retinopatii surowiczej. To stan chorobowy, który powoduje nagromadzenie płynu pod siatkówką, prowadząc do powstawania małych, nienaturalnych naczyń krwionośnych na dnie oka.

W przypadku uzyskania niejednoznacznego wyniku badania OCT tarczy nerwu wzrokowego, okulista najczęściej zaleci powtórzenie badania po kilku miesiącach. Biorąc pod uwagę, że jaskra to choroba postępująca, brak istotnej progresji w badaniu OCT w ciągu kilku miesięcy lub lat pozwala najczęściej na wykluczenie rozpoznania jaskry. Należy pamiętać, że badanie kolejne badania OCT tarczy nerwu wzrokowego należy wykonywać na tym samym aparacie, na którym wykonano pierwsze badanie – dzięki temu lekarz będzie mógł porównać badania między sobą.

Tomograf OCT wykorzystuje w tym celu wiązkę optyczną, następnie analizowany jest współczynnik odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki. Pozwala to na wczesne wykrycie wszelkich patologicznych zmian i na monitoring write-upępów leczenia.

Wykorzystywane jest również u osób zmagających się z centralną retinopatią surowiczą oraz u osób przygotowywanych do laserowej korekcji wzroku. Pozwala również monitorować stan po wykonanym zabiegu.

Jest to szczególnie powszechne u osób z niewyrównanym ciśnieniem krwi, cukrzycą, stanem zapalnym oka lub wysokim poziomem stresu.

Report this page